ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Úvodní strana / Novinky / Canon EOS R5C ve srovnání s běžným EOS R5

Canon EOS R5C ve srovnání s běžným EOS R5

Digital24.cz - Canon EOS R5C ve srovnání s běžným EOS R5   
Pojďme se podívat co nového nám přináší nový Canon EOS R5C ve srovnání s běžným EOS R5 modelem

Canon EOS R5. Foto 1

„EOS R5C je víc než jen chlazený EOS R5,“ říká Canon. Na první pohled nejzřetelnějším rozdílem je přítomnost chladicího ventilátoru na zadní straně fotoaparátu. Toto je standardní funkce většiny fotoaparátů Cinema EOS a umožňuje R5C neomezeně nahrávat ve všech režimech videa bez přehřívání. Můžete si vybrat mezi vždy zapnutým a automatickým režimem (který vypne ventilátor, když není potřeba).

Canon EOS R5. Foto 2

Dalším výrazným rozdílem je, že EOS R5C nemá vestavěný mechanismus stabilizace snímače. Výrobce tvrdí, že R5C dokáže koordinovat svou digitální stabilizaci se stabilizační činností jakéhokoli objektivu IS který použijete. Tato digitální korekce má ořez 1,1x, ale to znamená, že při práci s videem nejste zcela závislí na externí stabilizaci v objektivu. Z technického hlediska je snažší připojit k chladicímu systému snímač bez stabilizace.

Canon EOS R5. Foto 3

Co mají oba fotoaparáty společného? Například používají stejný 45MP Dual Pixel AF CMOS snímač, nabízející kolem 15EV dynamického rozsahu, mají stejné elektronické hledáčky s 5,76 miliony bodů a plně pohyblivé zadní dotykové obrazovky s 2,1 miliony bodů.
Rukojeti jsou stejné jako baterie, které obsahují. Obě mají stejná funkční tlačítka na stejných místech, ale na EOS R5C má každé tlačítko šedé indikátory označující výchozí přiřazení v režimu fotografie a bílý štítek vedle tlačítka označující jeho funkci videa (nebo číslo tlačítka Fn) .

Canon EOS R5. Foto 4

EOS R5C je také vybaven AF s detekcí očí/hlavy/osoby (jako R5) a to i v režimu filmu a také režimem AF detekce motorsportu, známým z EOS R3.
Oddělené režimy videa a fotografie
Je stále běžnější, že vám fotoaparáty umožňují vybrat, která nastavení se přenesou ze statických snímků do videa, a že pro režim filmu se zobrazí řada různých možností nabídky. Nikdy jsme ale neviděli tak striktní oddělení jako u EOS R5C.

Canon EOS R5. Foto 5

Třípolohový přepínač nahrazující tlačítko zapnutí/vypnutí fotoaparátu EOS R5 vám umožňuje vybrat režim fotografie nebo videa. Přepněte přepínač na Photo a uvidíte rozhraní, které je ve všech směrech totožné s rozhraním EOS R5 - stejné nabídky a stejná zobrazení na obrazovce. Otočte přepínač na druhou stranu a uvítá vás rozhraní a systém nabídek, který je vypůjčen přímo z řady Cinema EOS - každý zobrazovací prvek a položka nabídky jsou navrženy přímo pro filmaře.

Canon EOS R5. Foto 6

Další režimy videa
Již EOS R5 má působivou nabídku video funkcí: 8K záznam s rozlišením až 30p v 8bitovém H.264, 10bitovém H.265 nebo 12bitovém formátu RAW Canon. EOS R5C jde ještě dále a nabízí 12bitové Cinema RAW Light (používá na jiných fotoaparátech Cinema EOS) v rozlišení až 8K/60p.
Cinema RAW Light obsahuje tři úrovně kvality komprese: HQ, Std a LT. Pro srovnání, při rozlišení 8K/30 Cinema RAW Light (Std) potřebuje přibližně 2,0 Gb/s, zatímco režim Canon RAW R5 vyžaduje 2,6 Gb/s a možnost Canon RAW Light generuje data rychlostí 1,7 Gb/s.
Pro ušetření místa může EOS R5C také snímat RAW v nižším rozlišení použitím pouze části snímače - tedy „ořezu“ - a to 5,9K ve formátu Super 35 (crop faktor asi 1,5x) nebo 2,9 K ve formátu Super 16 (crop faktor asi 2x). V druhém případě můžete dokonce fotit RAW při 120 fps.

Canon EOS R5. Foto 7

Pokud nenatáčíte Raw video, EOS R5C dokáže natáčet s profesionálním kodekem XF-AVC (proprietární kodek Canon založený na známém H.264), barevná hloubka bude v tomto případě 10 bitů na kanál, 4: 2 dílčí vzorkování: 2, komprese nebo intra-frame (All-Intra) nebo inter-frame (Long GOP) na výběr. V tomto případě nebudete mít rozlišení 8K, pouze 4K, ale rychlostí až 120 snímků/s, což fanoušky rapidu („slow-mo“) velmi potěší. 4K snímky jsou tvořeny z celé oblasti matice bez přeskakování čar, takže se ukazuje jako velmi ostré a detailní – příklady jste mohli vidět na běžném EOS R5, ale tam byl tento režim nevhodný pro běžné používání kvůli nuceným dlouhým přestávkám potřebným kvůli ochlazení fotoaparátu
Chcete-li ještě více ušetřit místo na paměťové kartě, můžete natáčet MP4 s kodekem H.265 (podporovány jsou režimy až 8K 30p). EOS R5C je také vybaven samostatným konektorem Timecode pro snadnou synchronizaci s ostatními fotoaparáty během instalace. Sáňky fotoaparátu obdržely další digitální rozhraní, které umožňuje připojení 4kanálového fantomově napájeného XLR audio adaptéru Tascam CA-XLR2d-C (funkce poprvé představená u EOS R3).

Canon EOS R5. Foto 8

Další funkce videa
Kromě propracovanějších video režimů získává EOS R5C řadu dalších video funkcí, z nichž asi nejcennější je podpora monitorování expozice z hlediska různé hodnoty jasu ve scéně, což z něj činí mnohem sofistikovanější nástroj než histogram používaný ve fotografickém režimu.
EOS R5C má také konektor Timecode, jehož prostřednictvím může synchronizovat záznam a zvuk pořízený z různých zařízení.
Limity baterie
EOS R5C používá stejné baterie LP-E6NH jako běžný EOS R5 a má navíc možnost přidat baterii BG-R10 pro více snímků na jedno nabití baterie.
Při nahrávání plnou rychlostí neposkytuje interní baterie dostatek energie pro provoz systémů objektivu. Není problém používat videoobjektivy s manuálním ostřením nebo manuální clonou, ale přijdete o automatické ostření a ovládání clony objektivů s bajonetem RF a EF v nejnáročnějších režimech videa.
V takových případech je nutné použití externího napájecího zdroje.
Used materials from benchmark.pl
Proč u nás

Nakupujte bezpečně

Jsme ověřený zákazník portálu Heureka a vlastníme APEK certifikát.

Výdejní místa

Své zboží si můžete také vyzvednout na více než 200 výdejních místech.

Zboží ve vlastním skladu

98 % veškerého sortimentu máme skladem a je připraven k okamžité expedici.

Doprava zdarma

U nákupu vybraných produktu máte po ČR dopravu ZDARMA.